photos_cd_collection01

Asociacija INFOBALT ragina Seimo narius nepritarti laikmenų apmokestinimui

Šią savaitę Seime bus balsuojama dėl Autorių ir gretutinių teisių įstatymo, kuriuo siūloma papildomai apmokestinti įvairaus tipo įrangą ir tuščias laikmenas. Asociacija INFOBALT ir kitos nevyriausybinės organizacijos kreipiasi į LR Seimo narius, ragindama peržiūrėti dabartinio įstatymo projektą, kuriam parengti nebuvo naudojamas aiškus ekonominis įvertinimas. Tokio įstatymo priėmimas taptų našta Lietuvos gyventojams ir verslui bei lemtų praradimus valstybės biudžetui.

“Nepritariame įstatymo projekte siūlomam apmokestinimui, mokesčių surinkimui ir paskirstymui. Mūsų nuomone, toks įstatymo projektas neatitinka šiuolaikinės skaitmeninės erdvės realijų. Įrangos ir laikmenų apmokestinimas taptų našta gyventojams, kurie naudoja įvairias laikmenas asmeninėms reikmėms – pavyzdžiui, į USB raktus įrašo jų pačių sukurtą turinį. Raginame atsakingas institucijas kuo skubiau atlikti objektyvų ekonominį įvertinimą ir parengti naują įstatymo projektą. Taip pat absurdiška, jog beveik trečdalis autorių patirtai žalai kompensuoti skirtų mokesčių atitektų kolektyvinėms administravimo asociacijoms. Pagal paskaičiavimus Lietuvos atlikėjams būtų sumokama vos keliasdešimt procentų”, – teigia Vytautas Vitkauskas, asociacijos INFOBALT viceprezidentas.

Tokio įstatymo priėmimas neatneštų realios ekonominės naudos, o apmokestinus įrangą ir laikmenas, verslas, viešasis ir nevyriausybinis sektoriai patirtų didelę žalą.

“Rengiant dabartinį įstatymo projektą nebuvo apskaičiuoti legalių kūrinių atgaminimo mastai, už kuriuos ir yra renkamas mokestis – juk mokesčiu nėra siekiama kompensuoti praradimus dėl piratavimo. Be to, nebuvo atliktas objektyvus ekonominis vertinimas, kuriuo būtų išaiškintos planuojamo apmokestinimo pasekmės. Negalima atmesti ir tokios galimybės, kad įvedus autorinės rinkliavos mokesčius, Lietuvos gyventojai pradėtų pirkti įrangą iš užsienio šalių, kuriose minėtas įrangos mokestis netaikomas – pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje ir kitose šalyse. Akivaizdu, kad taip atsitikus Lietuvos biudžetas surinktų mažiau PVM. Nesiginčijame dėl blogos autorių padėties, bet prisiminkime, kad ją ypač pablogino „Sodros“ įmokos autorinėms pajamoms. Papildomas visų Lietuvos gyventojų apmokestinimas tam, kad būtų subsidijuojami autoriai yra ydingas problemos sprendimo būdas“, – teigia Kaetana Leontjeva, Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė.

Vadovaujantis Europos Teisingumo Teismo sprendimu, dar pernai buvo išaiškinta, jog įstatymo projektas prieštarauja Europos teisei, kuomet ETT pasisakė, kad kompensaciją autoriams už kūrinių kopijavimą galima rinkti tik iš tų asmenų, kurie privačiai atgamina saugomus kūrinius.

Pagal svarstomą įstatymo projektą, priklausomai nuo atminties apimties USB atmintinės ir atminties kortelės pabrangtų nuo 0,5 iki 10 litų, mobilieji telefonai, televizoriai ir TV imtuvai su atminties įtaisu bei garso ir vaizdo įrašymo funkcija – nuo 1,5 iki 40 litų, asmeniniai kompiuteriai – daugiau nei 20 litų.

Asociacija INFOBALT ir kitos nevyriausybinės organizacijos ragina LR Seimą kuo skubiau atlikti objektyvų ekonominį įvertinimą, siekiant nustatyti konkrečią žalą autoriams bei galimas ekonomines pasekmes, taip pat padidinti valstybei neatskaitingų ir nekontroliuojamų kolektyvinio administravimo asociacijų atskaitomybę.

Published by

Vaidotas Šačkus

Sveiki, aš esu Vaidotas Šačkus. Šiuo metu dirbu Ideas Factory LT bei administruoju ITnews.lt portalą. Informacinės technologijos lydi mane tiek moksluose, tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime, todėl priežasčių kodėl atsirado ITnews.lt toli ieškoti nereikia. Daugiau apie mane rasite mano tinkalapyje vaidotas.sackus.lt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *