kaspersky_logo

„Kaspersky Lab“ pataria, kaip pasirinkti tinkamus slaptažodžius internete

Paprastų raidžių ar skaičių derinių naudojimas interneto slaptažodžiuose gali turėti ne itin malonių pasekmių. Žinodami jūsų slaptažodį ir galėdami naudotis jūsų elektroniniu paštu ar socialinių tinklų paskyromis, piktavaliai gali jūsų vardu siuntinėti nepageidaujamus laiškus, skaityti susirašinėjimus, dienoraščius ir netgi gauti prieigą prie jūsų elektroninės bankininkystės. Tuomet, kaip sako ekspertai, situacija gali klostytis įvairiai – siūlant susigrąžinti prarastas prieigos teises, galimas netgi šantažas. Kibernetiniai nusikaltėliai taikosi ir į tinklo žaidimų žaidėjus: parduodami pavogtus žaidimų artefaktus ir virtualių pasaulių personažus „uždirba“ realius pinigus.

Slaptažodžiai dažniausiai neturi tautybės. „Kaspersky Lab“ specialistų atlikti tyrimai parodė, kad populiariausių interneto slaptažodžių 10-tukas praktiškai nepriklauso nuo geografinės padėties:

10. administrator
9. 12345678
8. 123456
7. 12345
6. 1234
5. 123
4. secret
3. pass
2. computer
1. qwerty

Taip pat dažnai naudojamos tokios kombinacijos: „1“, „password“, „test“, „admin“, „user“ ir „info“. Tokius slaptažodžius naudoja dešimtys milijonų vartotojų visame pasaulyje.

„Kaspersky Lab“ patarimai slaptažodžių pasirinkimui

Kompiuterių saugos specialistai vieningai sutaria, kad saugus ir atsparus parinkimui slaptažodis turi būti sudarytas iš ne mažiau, kaip 8 įvairių registrų simbolių – didžiosios arba mažosios raidės, skaitmenys arba specialūs simboliai. Tik toks slaptažodis sąlyginai gali būti laikomas saugiu. Kodėl sąlyginai?

Statistika teigia, kad vykdant tinklo atakas, pasirinktas kompiuteris atakuojamas vidutiniškai daugiau kaip 2 000 kartų per dieną – šito pakanka, kad, priklausomai nuo piktavalių turimų priemonių galios, per tam tikrą laiką, būtų parinktas net sudėtingas 8 simbolių slaptažodis. Todėl slaptožodį reiktų keisti ne rečiau, kaip kartą per mėnesį.

Taip pat labai svarbu naudoti skirtingus slaptažodžius įvairiems tinklalapiams ir paslaugoms. Daugelio įvairių kombinacijų naudojimą palengvins nuosava įsiminimo sistema. „Kaspersky Lab“ specialistai rekomenduoja patogią įsiminimo metodiką, kuomet prie slaptažodžio pridedami raidiniai arba skaičių simboliai, kurie asociatyviai susieja slaptažodį su konkrečiu tinklalapiu. Pavydžiui, tinklalapio „Facebook“ slaptažodis gali prasidėti ar baigtis raide „f“.

„Kaspersky Lab“ specialistai primena, kad įvairių interneto resursų slaptažodžius reikia laikyti paslaptyje ir neperduoti jų tretiesiems asmenims.

Published by

Vaidotas Šačkus

Sveiki, aš esu Vaidotas Šačkus. Šiuo metu dirbu Ideas Factory LT bei administruoju ITnews.lt portalą. Informacinės technologijos lydi mane tiek moksluose, tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime, todėl priežasčių kodėl atsirado ITnews.lt toli ieškoti nereikia. Daugiau apie mane rasite mano tinkalapyje vaidotas.sackus.lt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *